W niedzielę, 24 września, prawie 30-u uczniów z klas V-VII wzięło udział w pierwszej w tym roku szkolnym wycieczce w ramach kółka regionalnego – na cmentarz żydowski i Stację Radegast. Cmentarz żydowski został założony w 1892 roku i jest to największa w Polsce pod względem powierzchni nekropolia żydowska (42 ha, ponad 230 tys. pochowanych). Znajdują się tu grobowce wielu łódzkich przemysłowców, m.in. Izraela Poznańskiego, ale także mogiły rodziców poety Juliana Tuwima czy kompozytora Artura Rubinsteina.
Stacja Radegast to oryginalnie zachowany budynek kolejowy z 1941 r. Stamtąd od stycznia 1942 r. wywożono ludność żydowską i romską do obozów zagłady. Dziś budynek Stacji jest miejscem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach.
Każdy łodzianin powinien poznać te wyjątkowe zabytki naszego miasta!

Zdjęcia z wycieczki w galerii