Kiszenie ogórków w klasie 2a – nauka przez działanie
W klasie 2a odbyły się zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie poznawali proces kiszenia ogórków – tradycyjny sposób konserwowania żywności. Lekcja była okazją do nauki poprzez działanie – dzieci, pracując w zespołach, samodzielnie przygotowywały wszystkie potrzebne składniki.
Każda grupa miała konkretne zadania: mycie ogórków, obieranie czosnku, przygotowywanie kopru i korzeni chrzanu. Uczniowie posługiwali się nożami, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa i zachowując ostrożność podczas pracy. Odmierzały także odpowiednią ilość wody i soli, niezbędnych do przygotowania zalewy. Następnie starannie układały składniki w słoikach i zalewały je solanką, tworząc zestawy do kiszenia.
Dzięki tym działaniom dzieci poznały nie tylko przepis, ale i zasady higieny oraz dokładności w kuchni. Zajęcia były również okazją do rozmowy o tym, jak dawniej konserwowano żywność i dlaczego kiszonki są wartościowym dodatkiem do codziennej diety. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i umiejętną współpracą w grupach.
Na zakończenie wszyscy zanotowali w zeszytach przepis na kiszone ogórki, aby móc powtórzyć ten proces również w domu. Teraz z niecierpliwością czekają na efekty swojej pracy, obserwując słoiki stojące w klasowym kąciku przyrodniczym – pierwsze klasowe zapasy na zimę!







