Wycieczka klas IIId i IVd do Warszawy / Поїздка класів IIId і IVd до Варшави

Klasa w ramach integracji i poznania najważniejszych miast, zwiedziła stolicę Polski – Warszawę.
Swoją podróż w stolicy zaczęliśmy od spaceru z przewodnikiem po Starówce oraz Krakowskim Przedmieściu, widzieliśmy Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy, Pomnik Małego Powstańca oraz kolumnę Zygmunta III Wazy. Zobaczyliśmy Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela, w której mogliśmy obejrzeć m.in. płytę nagrobną ostatnich książąt mazowieckich Stanisława i Janusza III, pomnik Stanisława Małachowskiego czy relikwie arcybiskupa warszawskiego św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Byliśmy również świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. marsz. Józefa Piłsudzkiego. Widzieliśmy również 1 z 15 multimedialnych ławeczek Chopinowskich, które poustawiane są w różnych częściach Warszawy.
Najwięcej wrażeń i emocji mieliśmy podczas zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, gdzie wszystkiego można było dotknąć. Każdemu z nas spodobała się taka forma zdobywania wiedzy, w czasie której mogliśmy nie tylko obserwować dane zjawisko, ale również je samodzielnie wykonać. Podczas wykonywania doświadczeń zadawaliśmy pytania i szukaliśmy na nie odpowiedzi. Zabawa była bardzo udana i mimo zmęczenia, pełni wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do Łodzi.

В рамках інтеграції та ознайомлення з найважливішими містами клас відвідав столицю польської мови - Варшаву. Ми почали свою подорож по столиці з гідної прогулянки по Старому місту і Краківському Пшедманецу, побачили Президентський палац, Замкову площу, пам'ятник Малому Повстанцю і колону Сигізмунда III Васи. Ми побачили архатичну базиліку Іоанна Хрестителя, де можна було побачити m.in, надгробок останніх мазовецьких князів Станіслава і Януша III, пам'ятник Станіславу Малаховському або мощі архієпископа Варшавського святого Зиґмунта Щесного Фелінського. Ми також стали свідками зміни вартового біля могили Невідомого солдата на похідну землю. Йосип Пілсудзький. Ми також побачили 1 з 15 мультимедійних лавок Шопена, які встановлені в різних частинах Варшави. Найбільше вражень та емоцій у нас було під час візиту до Наукового центру Коперника, де все можна було помацати. Кожній з нас подобалася така форма придбання знань, під час якої ми могли не тільки спостерігати за цим явищем, а й виконувати його самі. Під час експериментів ми задавали питання і шукали відповіді. Веселощі пройшли дуже успішно і, незважаючи на те, що ми втомилися, сповнені вражень і позитивної енергії, повернулися в Лодзь.