Regionalni na Radogoszczu

We wrześniu uczestnicy koła regionalnego wyruszyli na indywidualny rajd zdobywając odznakę PTTK „Łódź Bajkowa”. W pierwszą sobotę października zwiedzaliśmy Muzeum na Radogoszczu i wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Okupacyjna rozgrywka”.

Usytuowana przy zbiegu ulic: Zgierskiej i Sowińskiego dawna fabryka Samuela Abbego, a w okresie niemieckiej okupacji męskie Rozszerzone Więzienie Policyjne, mieści dziś Oddział Martyrologii Radogoszcz. To miejsce pamięci o ofiarach II wojny światowej w Kraju Warty, w sposób szczególny upamiętniający więźniów zamordowanych w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. Wtedy to ewakuujący się z Łodzi Niemcy podpalili więzienie, bestialsko mordując niemal wszystkich przetrzymywanych tu ludzi.

Warto poznać tę historię zwiedzając wystawę: „Zabrał ich ogień.. Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów Polaków w Kraju Warty”.