Wycieczka integracyjna klas czwartych

6 października wszystkie klasy czwarte wyjechały na wycieczkę do Spały i Konewki. Celem wyjazdu była integracja klas oraz poznanie ciekawych miejsc naszego regionu.

W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzali drewniany kościółek w Spale pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Został on zbudowany w 1923 roku w stylu zakopiańskim. Niewątpliwą ozdobą budowli są witraże przedstawiające różne sceny biblijne.  Wokół kościoła znajduje się ołtarz polowy Armii Krajowej.

Kolejnym punktem na trasie wycieczki był symbol Spały – pomnik żubra naturalnej wielkości. Został tu przeniesiony z Warszawy przez prezydenta Ignacego Mościckiego, bo właśnie w Spale mieściła się prezydencka rezydencja myśliwska. Historia posągu sięga czasów wcześniejszych, a mianowicie drugiej polowy XIX wieku i związana jest z osobą cara Aleksandra II. Żubr wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników wycieczki, wszyscy robili sobie „z nim” zdjęcia.

Zdaniem uczniów największą atrakcją było zwiedzanie bunkru w Konewce. To właściwie schron kolejowy o długości 358 m, który powstał w 1940 r. na rozkaz Hitlera. Ciekawa jest ekspozycja różnych pojazdów z okresu II wojny światowej, broni, amunicji i innych pamiątek z tamtego okresu.

Emocje wzbudził spacer przylegającym do schronu kolejowego – schronem technicznym.  W niektórych miejscach trzeba było iść w pozycji mocno pochylonej, aby nie uderzyć się w głowę.

Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy, stanowił skansen rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. To pierwsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu poświęcone rzece. Oglądaliśmy tam prawie 100- letni młyn wodny, a w nim liczne makiety oraz  ruchome modele młynów. Widzieliśmy również niemiecki ciągnik artyleryjski wydobyty z rzeki pod koniec lat 90- tych XX wieku oraz czołg T-34-85.

Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, z przerwami cały czas padało, wycieczkę można uznać za udaną. Także podróż autokarem przebiegła w miłej, radosnej atmosferze. Był czas na rozmowę i oglądanie zakupionych pamiątek.