Integracja przez naukę i zabawę

Jesienną naukę szkolną umiliły nam ciekawe zajęcia z projektu „ Integracja przez naukę i zabawę”, którego realizację zaproponowała grupa rodziców dzieci z klasy 5a. Projekt był realizowany w budynku A przez klasy 5 integracyjne. W październiku zaczęliśmy od zajęć z robotyki, które przybliżył nam Pan Krzysztof Marędziak, przyjeżdżając do nas do szkoły ze swoimi zestawami klocków. Pracując w małych grupach mieliśmy okazję do samodzielnego stworzenia i zaprogramowania pojazdu.

W listopadzie pojechaliśmy na wycieczkę do PGE Gigantów Mocy w Bełchatowie, gdzie każda klasa uczestniczyła w warsztatach- „ Czarne złoto” i „ Dwa bieguny”. Podczas nich poznaliśmy tajemnice węgla m.in. jak wykorzystuje się go w kosmetyce i używając tej wiedzy wykonaliśmy doświadczenia. Mogliśmy również dowiedzieć się o zasadach działania magnesów i przeprowadzić doświadczenia z wykorzystaniem opiłków żelaza. Samodzielne zwiedzanie, z wykorzystaniem audio przewodników, było dla niektórych uczniów bardzo ciekawym przeżyciem podczas którego przez zabawę poznaliśmy dzieje Ziemi, w tym historię powstania węgla. Przybliżona została nam przeszłość kopalni w Bełchatowie oraz jej plany na przyszłość.

Kolejne zajęcia były dla uczniów, którzy są kreatywni i lubią tworzyć. Podczas zajęć z ekoplastyki pwrowadzonych przez Pracownię Działań Twórczych TUKI TUKI stworzyliśmy witraże, które pięknie nadają się do ozdabiania okien.

Ostatnim punktem naszego projektu było wyjście do EC1 na zajęcia z pakietu „Piątka”. W ramach tych zajęć uczestniczyliśmy w pokazie „Tajemnice promieni słonecznych” w planetarium. Kolejne zajęcia odbywały się w Centrum Nauki i Techniki, były to warsztaty dotyczące „ Groźnych żywiołów”, Następnie zwiedziliśmy EC1 z przewodnikiem i poznaliśmy historię tego miejsca. Przedostatnim punktem pakietu była „Arytmetyczna orkiestra” gdzie wszyscy wspólnie wykonaliśmy koncert instrumentalno-wokalny, który został nagrany przez pracowników Centrum. Końcem naszej wyprawy było wykonanie doświadczeń i zabawa w dziale „ Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Zmęczeni, ale z dużym bagażem wiedzy wróciliśmy do szkoły.

Zajęcia z projektów były dla naszych klas bardzo ciekawym sposobem na zdobycie wiedzy przez ćwiczenia praktyczne oraz możliwością integracji klas, które po roku nauki zdalnej miały wielką potrzebę na wspólne spędzanie czasu.
Projekt został opracowany i skoordynowany przez zespól rodziców dzieci z klasy 5a przy współpracy z Panią Sylwią Kardzis.
Projekt został sfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2031 Narodowego Funduszu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Priorytet 1 Małe Inicjatywy.

Więcej zdjęć w galerii.