Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

1 czerwca klasy 4d, 5a i 5d wyjechały na 3-dniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedzanie zaczęliśmy od  największej twierdzy górskiej w Europieczyli Twierdzy Srebrnogórskiej, która uważana jest za jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska. Zwiedzanie z przewodnikiem przebranym w mundur z okresu napoleońskiego odbyło się na zasadzie luźnej musztry, widzieliśmy też prezentację broni czarnoprochowej, zapoznani zostaliśmy z życiem żołnierza w twierdzy oraz braliśmy udział w różnych konkurencjach sprawnościowych.

Drugiego dnia weszliśmy szlakiem na Błędne Skały czyli Skalny Labirynt znajdujący się na stokach Skalniaka na wysokości 852 m. na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Było to nie lada wyzwanie, ale daliśmy radę i w końcu mogliśmy podziwiać te niesamowite formacje skalne.

Po odpoczynku i nabraniu sił czekała na nas kopalnia uranu w Kletnie. Podczas zwiedzania przewodnik w ciekawy sposób zapoznał nashistorią wydobywania minerałów, mogliśmy również podziwiać widoczne żyły fluorytu oraz kwarcu.

Ostatniego dnia zobaczyliśmy kaplicę czaszek w Czermnej – niesamowite emocje, a następnie udaliśmy się do Muzeum Papiernictwa, które obecnie staje się jedną z największych atrakcji Polski. Nie tylko prześledziliśmy całą historię papieru w Polsce, zobaczyliśmy wizualizacje multimedialne, poznaliśmy zasady produkcji banknotów i ich zabezpieczeń, ale również podziwialiśmy sztukę na bazie papieru. W Dusznikach Zdroju zrobiliśmy sobie spacer po Parku Zdrojowym oraz skosztowaliśmy tamtejszych wód mineralnych.

Oczywiście była też dyskoteka, ognisko, pieczenie kiełbasek i tańce 🙂