Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada.

Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting. On wraz z Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.

Dziś uczniowie klasy 2c mieli okazję poznać fakty i mity dotyczące cukrzycy oraz porozmawiać z piętnastoletnim Aleksandrem chorującym na cukrzycę od 5 roku życia. Uczniowie poznali osprzęt, którym na co dzień posługuje się chłopiec. Była to pompa insulinowa oraz glukometr. Zobaczyli w jaki sposób wymienia się insulinę w pompie i poznali jej specyficzny zapach. Na koniec zajrzeli do tajemniczego pomarańczowego pudełeczka i zapoznali się z instrukcją użycia Glukagenu.

Uczniowie obejrzeli film edukacyjny prezentujący i uczulający w sposób bardzo przystępny na pojawienie się pierwszych symptomów tej choroby.

Саме в цей день в 1891 році народився Фредерік Бантінг. Він, разом з Чарльзом Бестом, був першим, хто сформулював ідеї, які привели до відкриття інсуліну в 1922 році.

Сьогодні учні 2-го класу мали змогу дізнатися факти та міфи про цукровий діабет та поспілкуватися з п’ятнадцятирічним Олександром, який з 5 років хворіє на цукровий діабет. Учні ознайомилися з обладнанням, яким хлопчик користується щодня. Це була інсулінова помпа і глюкометр. Вони побачили, як відбувається обмін інсуліну в помпі, і дізналися його специфічний запах. Наостанок заглянули в таємничу помаранчеву коробочку і прочитали інструкцію по застосуванню Глюкагена.

Учні переглянули навчальний фільм, в якому дуже доступно презентували та сенсибілізували появу перших симптомів цього захворювання.