Wycieczka po Łodzi

W piękną, słoneczną sobotę, 22 kwietnia, Regionalni wyruszyli na wycieczkę. Wraz z nimi poszły panie: Joanna Bartczak, Sylwia Kardzis oraz z pan przewodnik. Tym razem naszym celem był skansen łódzkiej architektury drewnianej (Łódzki Park Kultury Miejskiej) przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Wystartowaliśmy z Górniaka, po drodze posłuchaliśmy jeszcze historii o Św. Faustynie i Władysławie Reymoncie, przy pomniku którego zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Tam widzieliśmy, że na terenie skansenu znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Najstarszym obiektem Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej jest drewniany kościół pw. św. Andrzeja Boboli translokowany z Nowosolnej.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego magicznego miejsca!!!

У прекрасну, сонячну суботу, 22 квітня, регіонал разом з жінками: Йоанною Бартчак, Сільвією Кардзіс та гідом вирушили на чергову екскурсію Лодзь. Цього разу нашою метою був музей лодзинської дерев’яної архітектури під відкритим небом (Лодзький міський парк культури) у Центральному музеї текстилю. Ми почали з Гурняка, по дорозі слухали історію святих Фаустини і Владислава Реймонта, біля пам’ятника якій зробили пам’ятне фото. У музеї під відкритим небом є вісім історичних об’єктів, типових для лодзьких будівель ХІХ – початку ХХ ст., впорядкованих уздовж двох вулиць, вимощених «котячими головами». Будівлі були перенесені з різних місць Лодзі та його околиць. Найстарішим об’єктом Лодзинського міського парку культури є дерев’яна церква святого Анджея Боболи, перенесена з Новосольної. Ми закликаємо всіх бажаючих відвідати це чарівне місце!!!