Wycieczka do Krakowa, Ojcowa i Wisły

14 czerwca klasy 5b, 5d i 6a wyjechały na 3-dniową wycieczkę do Krakowa, Ojcowa i Wisły. Celem wyjazdu była integracja klas oraz poznanie ciekawych miejsc i zabytków Małopolski.

Kraków

W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzali Kraków. Jest zwany często grodem Kraka, który jest magiczną stolicą Małopolski i historyczną stolicą Polski . Nasza wspaniała pani przewodnik w ciekawy sposób przybliżyła nam historię tego miasta. Opowiedziała również historię jego najistotniejszych zabytków. Imponujące wrażenie zrobiły na nas Katedra oraz Zamek Królewski. Spodobały nam się również Kościół Mariacki, Sukiennice i Rynek.

Ojcowski Park Narodowy

Drugim punktem na trasie wycieczki był Ojcowski Park Narodowy. Zwiedziliśmy Jaskinie Ciemną. Jest ona jednym z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Przede wszystkim ze względu na zamieszkujących w niej 50-60 tysięcy lat temu neandertalczyków. Widzieliśmy masywne stalagmity, z których jeden przypomina kształtem lwa oraz wiele stalagmitów rurkowych, zwanych makaronami. Jednak najciekawszą atrakcją jaskini okazały się nietoperze oraz najbardziej jadowite pająki w Polsce – sieciarze jaskiniowe.  Obejrzeliśmy też jedną z najbardziej charakterystycznych skał w Ojcowskim Parku Narodowym – Rękawicę , Maczugę Herkulesa oraz zamek w Pieskowej Skale. Przy okazji poznaliśmy legendę o Mistrzu Twardowskim oraz Dorotce.

Wisła

Następnie w drodze powrotnej odbyliśmy rejs po Jeziorze Żywieckim. Wjechaliśmy również wyciągiem na skocznię narciarską w Wiśle, która jest najbardziej znanym obiektem sportowym w tym regionie.

Pogoda nam dopisała. Wycieczkę  można uznać za udaną. Także podróż autokarem przebiegła w miłej, radosnej atmosferze. Był czas na rozmowę oraz oglądanie zakupionych pamiątek.

14 червня класи 5б, 5д та 6а вирушили у 3-денну подорож до Кракова, Ойцова та Вісли. Метою поїздки була інтеграція занять та знайомство з цікавими місцями та пам’ятками Малопольщі.

Краків, Ойцув і Вісла

В першу чергу студенти відвідали Краків, який часто називають містом Крак, який є чарівною столицею Малопольщі та історичною столицею Польщі. Наш чудовий гід цікавим чином наблизив нас до історії цього міста та його найважливіших пам’яток. Нас вразили Кафедральний собор, Королівський замок, церква Святої Марії, Суконний зал і площа Ринок. Наступним пунктом на маршруті подорожі став Ойцовський національний парк. Ми відвідали печеру Цемна – це одна з найцінніших археологічних пам’яток Польщі, завдяки неандертальцям, які жили в ній 50-60 тисяч років тому. Ми побачили масивні сталагміти, один з яких нагадує форму лева, і безліч трубчастих сталагмітів, званих макаронами. Однак найцікавішою пам’яткою печери виявилися кажани і найотруйніші павуки в Польщі – печерні мережі. Також ми побачили одну з найхарактерніших скель в Ойцовському національному парку – Рукавицю, булаву Геракла і замок в Пісковій Скалі, і, до речі, познайомилися з легендою про майстра Твардовського і Дороті.

На зворотному шляху ми здійснили круїз по озеру Живецьке, а також піднялися на підйомнику до лижного трампліна у Віслі – найвідомішому спортивному об’єкті в цьому регіоні.

Погода стояла гарна, поїздку можна вважати вдалою. Подорож автобусом також пройшла в приємній, радісній атмосфері. Був час поговорити і подивитися на придбані сувеніри.